niedziela, 26 sierpnia 2012

Jak ważne są witaminy w naszej codziennej diecie

Witam!

Znalazłam chwilkę czasu żeby udostępnić wam ciekawe informacje i zdjęcia o witaminkach :) Warto sobie uświadomić jak ważne są one dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu!

Rola witaminy A w diecie

Witamina A - spełnia bardzo wiele funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim dzięki ochronie błon komórkowych i tkanki tłuszczowej. Zapewnia także prawidłową pracę błon śluzowych przewodu pokarmowego i układu moczowego. Witamina A ma również wpływ na wzrost kości i zębów, jednak w procesie prawidłowego widzenia spełnia swoją najważniejsza rolę. Dieta bogata w warzywa zawierające witaminę A dostarcza nam niezbędnego błonnika oraz zapewnia nam ochronę antyoksydacyjna.


Rola witaminy B1 w diecie

Witamina B1 (tiamina) - wszystkie witaminy z grupy B pomagają organizmowi w zamianie żywności (węglowodany) w paliwo (glukoza), które jest wykorzystywane do produkcji energii. Te witaminy B, często określamy jako kompleks witamin B. Witamina B1 pomaga również w metabolizmie tłuszczów i białek. Witaminy z grupy B są niezbędne dla zdrowej skóry, włosów, oczu i wątroby. Pomagają one również w prawidłowym działaniu układu nerwowego i są potrzebne dla dobrego funkcjonowania mózgu. Jest czasem nazywana „antystresową” witaminą, ponieważ może ona wzmocnić system odpornościowy i poprawić zdolność organizmu do sytuacji stresowych.

Rola witaminy B2 w diecie

Witamina B2 (ryboflawina) - organizm potrzebuje witaminy B2 do wykorzystania tlenu i do metabolizmu aminokwasów, kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Ryboflawina jest potrzebna, aby uaktywnić witaminę B6 (pirydoksyna) przyczynia się do tworzenia niacyny i pomaga w funkcjonowaniu nadnerczy. Jest używana jest do tworzenia czerwonych krwinek, produkcji przeciwciał, oddychania komórek i wzrostu, łagodzi zmęczenie oczu.


Rola witaminy B3 w diecie

Witamina B3 - Bierze udział w wielu procesach, które zachodzą w naszym organizmie. Ma swój udział min. w procesie metabolizmu, poprzez uwalnianie energii z węglowodanów. Stanowi także filar tworzenia czerwonych ciałek we krwi. Zapobiega także nadmiernemu wpływowi substancji toksycznych na organizm, co dotyczy również leków, dlatego też stosuje się ją przy leczeniu min. nowotworów. Witamina B3 reguluje także poziom cholesterolu we krwi, co zapobiega wielu chorobom. Dział także na naszą psychikę i układ nerwowy. Przeciwdziała różnych schorzeniom psychicznym. Jednak najważniejsze jest jej działanie na skórę oraz włosy.


Rola witaminy B5 w diecie

Witamina B5 - przyczynia się do przemiany zarówno białek, jak i cukrów. Jest to także składnik potrzebny przy syntezie hormonów. Witamina B5 jest składnikiem, który wspomaga wytwarzanie tłuszczów w organizmie, a więc jest witaminą pośredniczącą przy metabolizmie. Działa na nas orzeźwiająco, zatem zapobiega uczuciu przemęczenia i znudzenia. Często mówi się, że kwas pantotenowy jest odpowiedzialny za naszą pomysłowość i zapobieganie nudzie w życiu. Działa pozytywnie na pracę naszego serca, jak i całego układu krwionośnego oraz pokarmowego. Zapewnia również prawidłowe działanie i wydzielanie gruczołu nadnerczy. Jest ważna dla dzieci i nastolatków ponieważ odpowiada za prawidłowy poziom wzrostu. Jest to także ważny składnik dla kobiet, które chcą utrzymać szczupłą sylwetkę, gdyż ponieważ witamina B5 pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, jest także stosowana w terapiach odchudzających, gdyż skutecznie usuwa tłuszcz znajdujący się komórkach, natomiast brak tłuszczu uzupełniany jest z naszej tkanki podskórnej. Kwas jest także niezbędny przy prawidłowym działaniu zakończeń nerwowych, a więc w rezultacie całego układu nerwowego. Jest także odpowiedzialny za łagodzenie stresu poprzez wytwarzanie hormonów, które zapobiegają takim stanom silnego wzburzenia. Zapobiega także tworzącym się stanom zapalnym.


Rola witaminy B6 w diecie

Witamina B6 - Jednym z jej zadań jest przemiana aminokwasów. Rozkłada białko, dzięki czemu twory się w potrzebnych miejscach kwaśne środowisko. Umożliwia także przemianę aminokwasów w inne składniki, min. tłuszcze i węglowodany. Pomaga także w tworzeniu się enzymów, hormonów oraz hemoglobiny. Reguluje także ciśnienie krwi, pracę mięśni i serca. Działa także prawidłowo na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Sprawia także, że nasz organizm jest odporniejszy, Często stosuje się ją w leczeniu nowotworów. Leczy także nerki oraz prowadzi do lepszego wydalania moczu. Pomaga także w schorzeniach neurologicznych, jak również bólach. Witamina B6 potrafi także łagodzić ból piersi, depresję, drażliwość oraz bóle głowy.


Rola witaminy B7 w diecie

Witamina B7 (biotyna) - ma on istotne znaczenie dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Ma ona swój udział min. z syntezie, a także rozkładzie aminokwasów oraz tłuszczów. Jest również istotnym składnikiem w przemianie glukozy, jak również pobudza ją w wątrobie. Stabilizuje także poziom różnych składników we krwi, min, glukozy, zatem jest witaminą szczególnie ważną dla osób, które są chore na cukrzycę, bądź też mają problemy ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Odpowiednia ilość witaminy B7 sprawia, że prawidłowo funkcjonuje układ nerwowy. Jak również na dobre samopoczucie człowieka, jak i witalność i siłę. Mniej odczuwamy także ból. Współdziała także ze składnikami, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów. Często nazywa się ją witaminą piękności, gdyż ma kluczowe znaczenie dla wyglądu naszej skóry, jak i włosów. Zawiera bowiem związki siarki, które w dużej mierze odpowiedzialne są za ochronę naszej wierzchniej warstwy. Sprawia także, że nasze gruczoły łojowe działają prawidłowo. Ma także kluczowe znaczenie w wytwarzaniu hemoglobiny, która jest odpowiedzialna za barwienie czerwonych krwinek naszej krwi.


Rola witaminy B12 w diecie

Witamina B12 - Jest ona bardzo ważna min. dla podziału komórek w naszym organizmie. Przyczynia się także do wytwarzania czerwonych krwinek. Wspomaga także prawidłowe działanie układu nerwowego naszego ciała. Niedobór może prowadzić do nieprawidłowej syntezy krwinek, przez co jest ich zbyt mało, co jest pierwszą oznaką anemii. Dlatego witamina B12 jest zalecana osobom, które cierpią na to schorzenie. Jest również potrzebna, aby prawidłowo działał kwas foliowy i został dobrze wchłonięty. Powinny jej spożywać dużo dzieci, ponieważ jest potrzeba dla prawidłowego wzrostu. Brak witaminy w dużym stopniu powoduje także niedokrwistość złośliwą, która jest uciążliwym schorzeniem. Jednak osoby, które mają problemy ze wzrokiem, a dokładniej z zanikiem nerwu wzrokowego nie powinny stosować jej zbyt dużo. Może to prowadzić do jeszcze większych szkodzeń.


Rola witaminy B9 w diecie

Witamina B9 - Działa bardzo pozytywnie na działanie mózgu oraz oraz całego układu nerwowego. Bierze udział w wielu procesach, które są odpowiedzialne za wytwarzanie substancji nadnerczy oraz serotoniny. Te ostatnia ma wpływ na działanie uspokajające. Pomaga zatem w regenerowaniu sił oraz w dobrym samopoczuciu.


Rola witaminy C w diecie

Witamina C (kwas askorbinowy) - zaliczana jest do antyoksydantów czyli chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz nadtlenków lipidowych. Odgrywa istotną rolę w profilaktyce chorób serca. Witamina C jest witaminą bardzo nietrwałą, wrażliwą na działanie tlenu, promieni nadfioletowych oraz wysokich temperatur. Jej nieprawidłowe przechowywanie prowadzi do dość dużych strat, sięgających do 80%.


Rola witaminy D w diecie

Witamina D - Umożliwia ona wchłanianie z przewodu pokarmowego jonów wapnia i fosforanów, ułatwia to wbudowywanie tych pierwiastków do kości, czyli wspomaga mineralizację kości. Jednocześnie dba o prawidłowy stosunek wapnia do fosforu.


Rola witaminy E w diecie

Witamina E - zwalcza wolne rodniki i chroni kwasy tłuszczowe, zwłaszcza wielonienasycone przed utlenianiem do nadtlenków. Chroni czerwone krwinki (erytrocyty) transportujące tlen podczas ich wędrówki do różnych organów. Wspomagając proces oddychania komórek wpływa na prawidłowe funkcjonowanie i utrzymanie wysokiej wydolności mięśni. Hamując utlenianie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ma istotne znaczenie w zapobieganiu rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych. Pobudza produkcję substancji przeciwzakrzepowych, zmniejszając ryzyko rozwoju schorzeń naczyń krwionośnych.

Rola witaminy K w diecie


Witamina K - niezbędna do wytwarzania czynnika przeciwkrwotoczego w wątrobie (przede wszystkim protrombiny), uczestniczy w formowaniu tkanki kostnej, wpływa na przemiany metaboliczne kwasów nukleinowych, może uczestniczyć w karboksylacji białek, posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, uczestniczy w prawidłowym krzepnięciu krwi.


Wiedziałyście o wszystkich zaletach tych witamin? Przestrzegacie codzienne zapotrzebowanie organizmu na nie? Jak uzupełniacie niedobory, wybieracie tabletki czy "naturalne" źródła?


Źródło:
www.witaminab.com.pl
www.zdrowie.med.plUchwycona setka :)

Chcę Wam również podziękować za motywowanie mnie, inspirowanie i ciągłe zaskakiwanie - dziewczyny, jesteście wielkie! Dziękuję za 101 obserwatorów ♥

19 komentarzy:

 1. niezła rozpiska do postudiowania. Ja staram sie wybierać naturalne źródła, ale biorę witaminę D w tabletkach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super :) I z obrazkami... coś dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. dobrze, że piszesz o taki rzeczach :)
  przydatne informacje!

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny artykuł! Na pewno mi się przyda

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe inf :) Zawsze się można czegoś dowiedzieć! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W dobrej chwili trafiłam na tego posta! Te grafiki przjemne dla oka, a ja dowiedziałam się, że przede mną sporo pracy, żeby uzupełnić niedobory.
  Preferuję raczej naturalne źródła, choć jeśli objawy niedoborów są męczące i widoczne to jestem za wspomaganiem się także tabletkami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja wiem, że mam niedobór wit. D. Tak wyszło mi w badaniach, jakie robiłam w sprawach ginekologicznych..

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post, na pewno się przyda, aczkolwiek ciężko mi się dowiedzieć czy mam wystarczająco dużo jakiejś witaminy w organizmie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe i bardzo przydatne :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nominowałam Cię na moim blogu do Versatile Blogger:) Dziewczyno inspirujesz mnie ;) Jak tam akcja skakana ;>? Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny blog i ciekawe artykuły!!! Będę tu często zaglądać! ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie wieżę w to co zrobiłam! Ale przeskoczyłam! Udało mi się ! i to na czas! Dziękuję Ci ślicznie za możliwość takiego wyzwania, pokazałam sama sobie, że jeśli chcę to mogę! Dzięki;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzięki za ten post: akurat się uczę do poprawki z biologii na studiach i przyda mi się ten post o witaminach :D Dopiero co odkryłam twojego bloga, ale zostanę tu na dłużej, bo bardzo mi się spodobał ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie znałam :) Zostaję na dłużej :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Przydatna ściaga! Jeśli chodzi o mnie to wszystkie witaminy dostarczam z pożywienia po za wit. B12, którą jedynie można znależć w produktach odzwierzęcych, a że jestem weganką to jestem skazana na tabletki z tą witaminą ;)

  btw bardzo ciekawy blog! coś czuję, że będę go regularnie odwiedzać ;3

  OdpowiedzUsuń